Wyposażenie pojazdu Taxi oraz Taksówkarza
W tym artykule chciałbym Ci przedstawić wyposażenie jakie powinna posiadać Twoja taksówka, które regulowane jest prawnie i bez niego ani rusz. Chciałbym też, abyś wiedział, że w tej pracy są również elementy wyposażenia taksówki, które nie są wymagane prawnie, ale praktycznie często okazują się bardzo potrzebne.
Na początku nie będą Ci się wydawać takie oczywiste, ale doświadczeni kierowcy wiedzą o co chodzi. Zresztą zapytałem ich na grupie Strefa Taxi o podpowiedzi i padło kilkadziesiąt propozycji od łącznie ponad 700 zawodowych taksówkarzy !
No dobra, to co musisz mieć na wyposażeniu? Najpierw wklejam Ci listę dodatkowego wyposażenia ( czyli oprócz podstawowego wyposażenia każdego pojazdu ) pojazdu Taxi wymagane przepisami wraz z moim komentarzem.
§ 24. [Obowiązkowe wyposażenie taksówki]1
1. Taksówkę wyposaża się w:
1) taksometr elektroniczny z ważnym dowodem legalizacji, o ile występuje; - czyli dziś masz wybór. Możesz mieć taksometr z legalizacją + fizyczna kasa fiskalna lub aplikację mobilną, która zastępuje taksometr
i podłączona do niej kasa fiskalna w postaci oprogramowania, czyli aplikacji.
2) co najmniej dwa miejsca dla pasażerów;
- oczywiście miejsca siedzące 🙂
3) co najmniej dwoje drzwi z każdego boku nadwozia lub dwoje drzwi z prawej strony, jedne z lewej strony i jedne z tyłu nadwozia umożliwiające, tylko w razie konieczności, wyjście na zewnątrz; - czyli żaden pojazd 3 drzwiowy nie może być taksówką !
4) pomieszczenie na podręczny bagaż pasażerów; - nikt nie określa jakiej wielkości ma być bagażnik. Także mogą to być małe pojazdy z malutkim bagażnikiem, ale nie 3 drzwiowe! Ten zapis również pozostawia Ci możliwość doliczenia dodatkowej opłaty za większe bagaże (niepodręczne, nie mieszczące się w samym bagażniku )
5) (uchylony);
6) apteczkę doraźnej pomocy; - w prywatnych pojazdach apteczka nie jest wymagana
7) ogumione koło zapasowe lub zestaw naprawczy, oponę samouszczelniającą (Seal tyre);
8) dodatkowe światło z napisem „TAXI”, odpowiadające następującym warunkom:
- czyli tzw. kogut lub lampa Taxi
a) rozmieszczenie: na dachu, - nie zostało określone, gdzie dokładnie. Dlatego poprawne jest umieszczenie zarówno z przodu jak i z tyłu czy na środku dachu.
b) barwa: biała lub żółta samochodowa z czarnymi napisami widocznymi z przodu i z tyłu pojazdu, - dlatego nigdy nie widziałeś kogutów np. fioletowych 🙂
c) (uchylona),
d) powinno być widoczne po zapadnięciu zmroku z odległości co najmniej 50 m przy dobrej przejrzystości powietrza. - generalnie wszystkie produkowane lampy spełniają ten warunek
2. Dopuszcza się uzupełnienie światła, o którym mowa w ust. 1 pkt 8, o dwa światła migające barwy żółtej samochodowej, umieszczone po obu stronach lampy we wspólnej obudowie. Światła te mogą być włączane i wyłączane odrębnym wyłącznikiem przez kierowcę taksówki w razie zagrożenia jego bezpieczeństwa.
3. Dopuszcza się stosowanie dodatkowych lamp z napisami określającymi firmę, jej telefon lub inne dane dodatkowo identyfikujące taksówkę, odpowiadających następującym warunkom: - w praktyce nie są to dodatkowe lampy tylko jedna duża, gdzie na środku jest prawidłowy napis TAXI, a po bokach reklamy
1) rozmieszczenie: na dachu, symetrycznie z lewej i z prawej strony światła z napisem „TAXI”; - dokładnie tak jak pisałem wyżej
2) barwa: biała lub żółta samochodowa;
3) nie mogą one utrudniać czytelności i widoczności napisu „TAXI”.
4. Dopuszcza się stosowanie dodatkowych oznaczeń zawierających nazwę miejscowości, herb miejscowości, numer boczny oraz inne oznaczenia identyfikujące miejscową taksówkę, pod warunkiem że są one zgodne z ustaleniami obowiązującymi na obszarze danych gmin lub związku komunalnego. - w zasadzie każde duże miasto nie tylko dopuszcza, ale wskazuje na dodatkowe oznaczenia takie jak: nr boczny, herb miast, szachownica, paski, cennik. Te oznaczenia regulowane są przez poszczególne gminy i szczegółów dowiesz się składając wniosek o licencję w danej gminie. Niektóre gminy ( zwłaszcza te mniejsze ) nie wymagają żadnych innych dodatkowych oznaczeń poza tymi, które zostały wymienione w ustawie, czyli jeśli chodzi o zewnątrz auta to tylko lampa Taxi. Jest to zależne od uchwały danej gminy, niektóre takich uchwał nie wcale nie mają.
Nie zapominaj również o podstawowym wyposażeniu pojazdu takim jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy!
Dodatkowo poniżej prezentuję Ci listę niezbędników w pracy sporządzoną wspólnie z grupą taksówkarzy
Od najważniejszych do tych mniej istotnych
1. Narzędzie do samoobrony – pałka, gaz, paralizator, SOS w aplikacji
– zwłaszcza jeśli będziesz jeździł w nocy to lepiej być gotowym na różne „przygody”. Nie chcę Cię straszyć, ale musisz mieć świadomość, że w weekendy będziesz woził ludzi pod wpływem nie tylko alkoholu… Korporacje mają takie szybkie opcje w aplikacji do wezwania pomocy, zwróć na to uwagę.
2. Rejestrator jazdy ( przód i wnętrze )
– rynek oferuje już bardzo dużo rejestratorów. Jest nawet kilka specjalnie dedykowanych taksówkarzom. To dla Twojego bezpieczeństwa zarówno ze strony innych użytkowników ruchu drogowego i jak pasażerów siedzących tuż obok Ciebie w taksówce.
3. Coś na drobniaki. Warto mieć saszetkę, kasetkę albo jakieś pudełeczko
– to po prostu dla wygody. Wyciąganie portfela za każdym razem, gdy dochodzi do rozliczenia jest niewygodne, a może być też niebezpieczne. Dobrym rozwiązaniem jest np. nerka zaczepione na pasie.
4. Terminal płatniczy
– Nie było to ujęte w regulacjach prawnych dotyczących wyposażenia taksówki, ale reguluje to inne prawo odnośnie do podmiotów gospodarczych. Od 1 stycznia 2022r. każdy przedsiębiorca ma obowiązek udostępnieni2a w każdym miejscu świadczenia działalności gospodarczej płatności bezgotówkowej np. za pomocą terminala płatniczego.
5. Pokrowce na fotele!
– bez nich szybko możesz żałować, że Twoje auto jest taksówką. Nie wszystko będziesz w stanie upilnować, a ludzie potrafią różne rzeczy wymyślić.
6. Dobry uchwyt na telefon
– telefon to Twoje drugie najważniejsze narzędzie pracy zaraz po samochodzie. Warto o niego zadbać i mieć go na wysokości oczu i jednocześnie pod ręką.
7. Dobra ładowarka samochodowa
– najlepiej taka z szybkim ładowaniem
8. Skrzynka w bagażniku – organizer
– warto by to co trzymasz w bagażniku było ładnie poukładane i nie zabierało zbyt dużo miejsca.
9. Dobry zapach samochodowy
– Nie mam na myśli popularnej choinki, bo to nie jest dobry zapach. Aczkolwiek lepszy taki niż żaden. Aromamarketing jest szczególnie ważny w kontekście wizerunku, bo ludzie zostawiają za sobą różne zapachy… Możesz zainwestować w jakiś dobry neutralizator przykrych zapachów oraz w dobrą perfumę samochodową.
10. Booster do akumulatora
– Szczególnie w sezonie zimowym bardzo się przydaje do zleceń do odpalenia pojazdu. Takie urządzenie przede wszystkim jest bezpieczniejsze od kabli rozruchowych i dosyć szybko się zwraca, bo takie zlecenie są dobrze płatne.
11. Części zamienne: żarówki, płyny, olej, bezpieczniki
– konieczność! Warto znać chociaż trochę największe bolączki Twojego auta by umieć reagować samemu przy drobnych awariach czy wyciekach.
12. Kable rozruchowe
13. Linka holownicza
14. Kamizelka odblaskowa
15. Miotełka
16. Odmrażacz do szyb / mata na szybę przednią
17. Zapas wody w bagażniku dla klientów
18. Zrywki na ewentualne problemy żołądkowe pasażerów
19. Hotspot Wi-Fi dla klientów
20. Kabel do ładowania tel dla pasażera
21. Chusteczki jednorazowe i/lub nawilżane
Są też te mniej poważne do Twojego rozważenia 😉
22. Prezerwatywy
23. Alkohol
24. Ekspress do kawy na 12v
25. Pampers dla siebie
26. Poduszka i kocyk do spania
27. Drugi samochód !
– Takie nieoczywiste, zaskakujące, ale właśnie tak podsumowałbym całą tę listę potrzeb. Swój własny zastępczy pojazd Taxi często okazuje się zbawieniem. Nie musi być wyposażone na full jak ten pierwszy, ale ważne by był uzbrojony jaki taksówka. Może to być również auto bardzo budżetowe, ale dzięki niemu zapewnisz sobie płynność pracy podczas, gdy to pierwsze auto będzie na warsztacie lub ktoś Ci je uszkodzi.
A może jeszcze o czymś zapomniałem? Napisz w komentarzu !
- Dz.U.2016.2022 t.j.
Wersja od: 1 lipca 2023 r.
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia ↩︎ - Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców
Dz.U. 2018 poz. 646 ↩︎